03. Scrum pīlāri

03. Scrum pīlāri

Kas ir Scrum pīlāri? Ja esat iepazinušies ar Scrum ceļvedi, tad jau zināt, ka Scrum balstās uz 3 pīlāriem. Caurskatāmība, Pārbaude, Pielāgošana.

Scrum pīlāri
Scrum pīlāri

Caurskatāmība (Transparency)

Visiem tekošajiem darbiem un procesiem ir jābūt caurskatāmiem. Scrum pamatā ir empīrisms, kas nozīmē to, ka lēmumi tiek pieņemti balstoties uz pieredzi un zināmo. Ja kaut kas tiek slēpts, tad pastāv ļoti liels risks, ka tiks pieņemts kļūdains lēmums. Šis arī ir pirmais pīlārs, kurš atklāj to, ka Scrum ir grūti pārvaldīt, jo nav vienkārši būt atklātam savos darbos ikdienā. Piemēram, iedomājies situāciju, kad vadītājs Tev jautā – vai viss kārtībā un vai viss iet pēc plāna? Visticamāk atbilde būs – jā, viss notiek, drīz pabeigšu, viss kārtībā, lai gan patiesība var būt pavisam citādāka. Ar šo piemēru es mēģinu pateikt to, ka ir ļoti grūti būt atklātam, ja šādu jautājumu uzdod vadītājs, jo tas taču ir Tavs vadītājs un Tu nevēlies izskatīties nekompetents viņa vai viņas acīs.

Scrum komandai jābūt atklātai attiecībā uz veicamajiem darbiem un potenciālajām problēmām, sarežģījumiem. Iespējams kāds no izstrādes komandas zin, kā atrisināt radušos problēmu jau agrīnā tās stadijā, bet šīs problēmas noklusēšana liedz to izdarīt, kas var rezultēties kļūdainos lēmumos. Caurskatāmība ir attiecināma arī pret produkta pasūtītāju.

Pārbaude (Inspection)

Scrum ietvars paredz 5 ceremonijas (notikumus), ko apskatīsim vēlāk, kas ļauj veikt pārbaudes. Pārbaudes tiek veiktas regulāri, lai nodrošinātu mērķa sasniegšanu un gadījumā, ja tiek pamanītas kādas novirzes no plānotā mērķa, tiek veikta pielāgošana. Pielāgošana arī ir Scrum 3. pīlārs. Jo veikt pārbaudes būtu bezjēdzīgi, ja netiek veikta pielāgošana.

Pielāgošana (Adaptation)

Pielāgots var tikt gan process, gan produkts. Tas tiek darīts tiklīdz tiek uzzināta jauna informācija, kas var ietekmēt virzību uz mērķi. Ar šo pīlāru atklājam arī vienu no Agile manifesta vērtībām – reaģēt uz izmaiņām. Nav pieļaujama situācija, kad izstrādes komanda turpina darbu pie izstrādes, ja ir skaidri zināms, ka, piemēram, kāda no produkta īpašībām nebūs nepieciešama.