Scrum Master Sertifikācija

Scrum Master Sertifikācija

Ja reiz interesējies par Scrum, tad, ļoti iespējams, pēc zināšanu apguves būs vēlme pierādīt, ka esi kļuvis zinošāks. Šajā sadaļā vēlētos apskatīt populārākās Scrum (Scrum master) sertifikācijas. Uzreiz jāpiebilst, ka starptautiski atzītās sertifikācijas (eksāmens) būs pieejamas tikai Angļu valodā.

Es vēlētos izdalīt 3 populārākās un atpazīstamākās Scrum sertifikācijas, ko piedāvā:

  • Scrum.org
  • Scrumalliance.org
  • Scrumstudy.com
Scrum master kursi PSM

Scrum.org – Populārākā, spēcīgākā, grūtākā. Scrum.org piedāvā PSM, jeb Professional Scrum Master sertifikāciju. Populārākā un spēcīgākā, jo tās autors un uzturētājs ir arī Scrum Guide (Scrum ceļveža) līdzautors – Ken Schwaber. Kā vēsture vēsta, tad Kens 2009. gadā pameta Scrumalliance, par kuru runāsim vēlāk, un dibināja Scrum.org, kurā sniedz sertifikāciju, kas ir vairāk koncentrēta uz padziļinātu Scrum pamatu izpratni un apgūšanu. Grūtākā, jo testā no 80 jautājumiem jābūt pareiziem 85%. Arī Scrum.org mājaslapā, šīs sertifikācijas autors raksta – “The assessment is difficult; preparation is required to achieve a passing score. Reading the Scrum Guide and taking the Open Assessments alone isn’t typically enough(..)” Kas padara šo sertifikāciju pievilcīgu ir – cena (150$), nav nepieciešama sertifikāta atjaunošana, kā tas ir citām un nav obligātu kursu vai citu priekšnosacījumu, lai kārtotu eksāmenu. PSM ir vairāki līmeņi, kā arī tiek piedāvātas citas Scrum sertifikācijas (Scrum Product Owner, Developer), ar ko var iepazīties Scrum.org mājaslapā.

Scrumalliance.org – To dibinājuši Scrum ceļveža autori – Jeff Sutherland un Ken Schwaber, 2001. gadā. Scrum Alliance sertifikācijas kārtošanai nepieciešams iziet oficiālu kursu, jeb treniņa programmu, pēc kuras var kārot CSM (Certified Scrum Master) eksāmenu. Programmas pieejamas gan online režīmā, gan klātienē. Šādu kursu cena sākas no aptuveni 500$, kurā ir iekļauta arī eksāmena kārtošanas maksa. Sertifikāts ir jāatjauno ik pēc 2 gadiem.

Scrumstudy.com – ScrumStudy piedāvā SMC, jeb Scrum Master Certified sertifikāciju. Sertifikāciju ir iespējams kārtot pēc kursa apgūšanas (kurš netiek noteikts, kā obligāts) un tā maksā 450$ (ScrumStudy mājaslapā, kopā ar apmācību kursu), bet bieži vien ir pieejami atlaižu piedāvājumi gadījumos, kad esat kārtojuši ScrumStudy piedāvāto bezmaksas eksāmenu – SFC (Scrum Fundamentals Certified), ko noteikti iesaku izdarīt, pirms kārtot maksas sertifikācijas, jebkurā no iestādēm. SMC sertifikāts jāatjauno ik pēc 3 gadiem. Šīs sertifikācijas apmācību kursu piedāvā arī Latvijā populārā apmācību iestāde – BDA (Baltijas Datoru Akadēmija). Tur šī kursa cena ar iekļautu eksāmena maksu ir – 750 Eur bez PVN.
Lai gan šīs sertifikācijas kārtošanai norādīts, ka nav priekšnosacījumu eksāmena kārtošanai, tā maksā, kas ir pieejams ScrumStudy mājaslapā, jau ir iekļauti online apmācību materiāli (kurss).

KritērijsScrum.org (PSM I)ScrumAlliance.org
(CSM)
ScrumStudy.com
(SMC)
SertifikācijaScrum MasterScrum MasterScrum Master
Grūtības
pakāpe
VidējaVieglaViegla
Eksāmena
ilgums
1h1h2h
Jautājumu
skaits
8050100
Pareizi
jāatbild (%)
85%74%Nav norādīts
Obligātas
apmācības
Jā, iekļautas eksāmena maksā
Sertifikāts
jāatjauno
Pēc 2 gadiemPēc 3 gadiem
Cena150$no 500$no 450$

Ieteikumi. Pirms kārtot kādu no sertifikātiem:

  1. Izlasīt Scrum ceļvedi.
  2. Iepazīties ar piedāvāto materiālu AgileScrum.lv
  3. Pildīt AgileScrum.lv piedāvāto Scrum online testu.
  4. Izlasīt Scrum ceļvedi vairākas reizes Angliski, jo eksāmens būs Angļu valodā un nepieciešams pierast pie terminoloģijas.
  5. Nokārtot ScrumStudy piedāvāto bezmaksas sertifikāciju (SFC).
  6. Izmantot apmācībās Scrum.org piedāvāto bezmaksas online testu